22.04.2022 - Dzień Ziemi

 

Dzień Ziemi  - „Zainwestuj w naszą planetę” 

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To coroczne wydarzenie obchodzone celem promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej
i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

W ten wyjątkowy dzień Zieloną Szkołą odwiedzili uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Janowie oraz dzieci ze Społecznego Przedszkola “Ekoludek” w Kwidzynie. Wspólnie zadbaliśmy o czystość Ziemi w okolicy szkoły, lasu, a nawet posialiśmy warzywa i posadziliśmy młode świerki w przyszkolnym ogrodzie, dzięki uprzejmości Pana leśniczego Andrzeja Rozmus  ze Szkółki Leśnej w Brachlewie. Była również świetna zabawa i rekreacja na łonie natury wśród łąk, pól i lasu :) Wszystkim uczestnikom dziękujmy za wspólne działania dla naszej Matki Ziemi! 

*Idea ochrony Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło w Santa Barbara w Kalifornii. 

*W 1990 roku Dzień Ziemi został uznany na arenie międzynarodowej, także w Polsce. Dziś Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia przez ponad 1 miliard ludzi w 192 krajach. Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie.

*Według EarthDay.Org, organizacji non-profit, która koordynuje wydarzenia związane z Dniem Ziemi na całym świecie, hasłem przewodnim tegorocznego święta jest „Zainwestuj w naszą planetę”. Temat ten ma zachęcić przedsiębiorstwa, rządy i obywateli do działania w zakresie zmian klimatycznych i innych kwestii na rzecz zrównoważonej przyszłości. Na stronie earthday.org można zobaczyć, jak w różnych częściach świata obchodzony jest Dzień Ziemi. https://youtu.be/oYFc4O6Sg_Q 

Chociaż Dzień Ziemi obchodzimy tylko raz w roku, każdy z nas każdego dnia może podejmować działania, aby wspólnie pracować nad poprawą jakości naszego życia!