21.06.2022 - Oblatani w pomaganiu

 

STWORZYLIŚMY PRZYSZKOLNĄ KWIETNĄ ŁĄKĘ 


Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Oblatani w pomaganiu" organizowanym przez "ANWIL S.A." z Włocławka. Otrzymaliśmy pakiet startowy z nasionami do wysiewu łąki (nasiona, rękawiczki, siewnik, tabliczka). Celem tego projektu jest stworzenie łąki miododajnej dla pszczół i innych zapylaczy o powierzchni 30 m2. Prace nad stworzeniem takiej łąki rozpoczęto w maju od wybrania terenu i wykonania jej planu wspólnie z uczniami kl. VIII z SPOMS w Kwidzynie. Najtrudniejszą czynnością było przekopanie miejsca pod łąkę – to zadanie wykonała zawsze pomocna rodzina Banaś z Brachlewa. Następnie teren został odchwaszczony. Dodano żyznej ziemi (pozyskanej od miejscowego rolnika p. Krzysztofa Kot), dzięki której rośliny będą lepiej rosnąć. Kolejną czynnością było rozsianie nasion miododajnych, które zostały przysłane w pakiecie startowym wraz z ręcznym siewnikiem i rękawiczkami ochronnymi. Pani Dyrektor przywiozła ze swojego ogrodu sadzonki i siew orlików, nagietek, słonecznika, nasturcji, które również zostały posiane jako rośliny miododajne. Wokół łąki znajduje się ogrodzenie i punkt meteorologiczny, które są w trakcie remontu. W przyszłości będą tu odbywać się lekcje edukacyjne dla uczniów – gości Zielonej Szkoły. Na efekty nie trzeba było długo czekać :) Zobaczcie fotorelację lub odwiedźcie nas ….
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w stworzenie naszej pięknej kwietnej łąki :)